
Den „D“
Spojenci se vylodili na plážích v Normandii, které dostaly krycí názvy Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword. Při vylodění spojenecké síly prolomily Hitlerův Atlantický val a otevřely tak v severní Francii druhou frontu. Během bitvy o Normandii si Spojenci udržovali výraznou převahu na moři i ve vzduchu.

Osvobození Paříže
Rychlý postup Spojenců z Normandie směrem k Paříži aktivizoval obyvatelstvo Paříže, a tak zde dne 19. srpna 1944 vypuklo povstání. Generál von Choltitz naštěstí neuposlechl Hitlerova příkazu bránit město do posledního náboje a srovnat se zemí všechny významné památky.

Československá armáda vstupuje na území republiky z východu
Vojáci 1. československého armádního sboru po boku Rudé armády vstoupili po krvavé Karpatsko – dukelské operaci na území Československa.

Bitva v Ardenách
Hitlerův poslední pokus o průlom v oblasti Arden (francouzsko – belgické pomezí) v lednu 1945 byl v několika dnech zlikvidován.

Spojenci překročili řeku Rýn
Spojenecké jednotky překročily během operace Plunder řeku Rýn a vstoupily tak na území severního Německa.

Setkání u města Torgau
Do konce dubna dosáhly spojenecké jednotky demarkační linie na Labi. U saského města Torgau jižně od Berlína se 25. dubna poprvé setkaly se sovětskými vojáky z východní fronty.

Dobytí Berlína
Po velkých bojích dobyla sovětská Rudá armáda hlavní město Německé říše Berlín. Již 30. dubna 1945 spáchal Adolf Hitler sebevraždu.

Povstání v Plzni
Očekávání příchodu spojeneckých jednotek podnítilo v Plzni nepokoje, které záhy přerostly v povstání. Plzeňané převzali do svých rukou vedení nad městem i nad Škodovkou.

Pattonova armáda v Plzni
První američtí vojáci přijeli do Plzně brzy ráno a zlikvidovali poslední výpady Němců. Kapitulační listinu podepsal německý velitel, generál von Majewski, ve 14:15 hod.